Tarih : 5 Haziran 2021 Cumartesi

5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ’NDE ORMANLAR TEMİZLENDİ

Çekmeköy Belediyesi 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde farkındalık oluşturmak için yaz aylarında sıkça kullanılan ormanlık arazilerde temizlik çalışmaları yaptı.

 

Sıfır Atık ve geri dönüşüm projeleri  ile Çekmeköy’de günlük kişi başına düşen evsel atık miktarını 0.86 kg ‘a düşmesini sağlayan Çekmeköy Belediyesi ekipleri, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde çevre sorunlarına dikkat çekmek için ilçede bulunan ormanlık arazilerde çöp toplama etkinliği düzenledi. 2020 yılında 4965 ton geri dönüşebilen atığın evsel atıklara karışmadan geri dönüşüm/bertarafını sağlayan belediye ekiplerinin özellikle yaz aylarında piknik ve dinlenme için kullanılan ormanlık arazilerin doğru kullanılması konusunda farkındalık oluşturmak için gerçekleştirdiği etkinliğe; Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, belediye başkan yardımcıları, birim müdürleri ve genç yaşlı yüzlerce Çekmeköylü katıldı.

Mimar Sinan Mahallesi ve Merkez Mahallesi’nin birleştiği ormanlık arazide düzenlenen etkinlikte konuşan Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz “Yüz ölçümünün büyük bir çoğunluğu ormanlık araziden oluşan ilçemizdeki ormanları dinlenmek ve piknik yapmak için kullanan vatandaşlarımız maalesef çöplerini de arkalarında bırakarak ayrılıyorlar. Bugün ormanlık arazilerimize bırakılan çöpleri toplamak ve bu konuda bir duyarlılık, farkındalık oluşturmak için toplandık. Ekiplerimiz her hafta düzenli olarak bu çalışmayı yapıyorlar. inşallah etkinliğimizden sonra bizi gören duyan vatandaşlarımız verdiğimiz mesajları alarak daha dikkatli davranırlar. Bu ormanlar hepimizin, hep birlikte sahip çıkmalıyız, “dedi.

 

 

Başkan Poyraz ayrıca “Çekmeköy Belediyesi Olarak; yaşam döngüsü modeliyle, satın alma sürecinden başlayarak atık miktarının azaltılması, atık oluşumunun kaçınılmaz olduğu durumlarda ise  atıkların kaynağında ayrı toplanarak geri kazanımının sağlanması prensibiyle, 12.04.2018  tarihinde belediye sınırlarımız içerisinde bulunan tüm kamu kurum ve kuruluşlarının katılımıyla sıfır atık projesi’ni başlattık. Sıfır atık projesi kapsamında ilçemizdeki tüm kurumlarda eğitimlerimizi verdik. Mobil atık getirme merkezleri, cam kumbaraları, tekstil kumbaraları, pil toplama noktalarını ilçemizde belirlenen noktalara konumlandırdık. Ömerli Mahallemizde 1. sınıf atık getirme merkezi inşat çalışmalarımız ise devam ediyor,” diyerek sözlerini noktaladı.  

 

 

Programa katılanların farkındalık oluşturmak için verdikleri  ay yıldızlı poz havadan görüntülendi. 

 

Güncelleme Tarihi : 5 Haziran 2021 Cumartesi

Lütfen telefonunuzu dik konuma getirin.