Tarih : 29 Ocak 2021 Cuma

CREA CENTERS  /  BSB 757

Developing Cultural and Creative Industries in the Black Sea Basin Karadeniz Bölgesinde Kültürel ve Yaratıcı Endüstrilerin Geliştirilmesi

 

BSB 757 referans numaralı CREA CENTERS isimli projemiz, “Avrupa Birliği Başkanlığı, Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürlüğü’nün ulusal otorite görevini yürüttüğü Avrupa Komşuluk Aracı (ENI) Karadeniz Havzası Sınır Ötesi İş Birliği Programı’nın ikinci teklif çağrısı kapsamında desteklenmektedir. 25 Aralık 2020 tarihinde uygulama süreci başlamış olan projemizin toplam bütçesi 1,5 milyon Euro, belediyemize ayrılan hibe tutarı ise 600 bin Euro’dur. 24 ay sürecek projemizde, Çekmeköy Belediyesi lider ortak olarak yer alırken,  Ukrayna’dan Ukrayna İş Destekleme Merkezleri Birliği, Romanya’dan Köstence Belediyesi, Yunanistan’dan Kavala Belediyesi, Bulgaristan’dan Byala Belediyesi ise diğer ortaklar olarak katılım göstermektedir.

 

 

Projenin Genel Hedefi, program bölgesinde yaratıcı endüstriler alanında faaliyet gösteren; sanatçı, tasarımcı, mimar, mühendis, akademisyen ve diğer disiplinlerden kişilerin  ücretsiz olarak faydalandığı, fikirlerini somut tasarımlara dönüştürebilecekleri, deneyim ve bilgi paylaşımında bulunabilecekleri, girişimcilik ve mentörlük gibi konularda destek alabilecekleri bir merkez kurmaktır. Ayrıca Karadeniz bölgesinde 5 ülkedeki yaratıcı endüstrilere hizmet eden diğer bireylerle ortak bir iletişim ve paylaşım ağına katılımları sağlanacaktır. Kültürel ve yaratıcı endüstriler sektörü, Avrupa’daki ekonomik durgunluk sırasında bile büyümesine devam edebilen, dünyada en fazla istihdam olanağı sunan 3. sektördür ve yalnızca Avrupa Birliği’nde 7 milyon kişiye istihdam yaratmaktadır. Proje kapsamında tasarımında doğadan ilham alınan, orman içerisinde paylaşımlı bir ofis binası, Crea Centers Çekmeköy’ün yapımı tamamlanarak faaliyete geçirilecektir. Sonrasında bu merkezde çeşitli etkinlikler, seminerler, ilk gösterim etkinlikleri, yaratıcılık konuşmalarının gerçekleşmesi sağlanacaktır.

 

 

Bu proje ile Karadeniz Bölgesi'nde yaratıcı endüstrilerin bölgenin yüksek potansiyeli ile ilişkili olarak geliştirilmesi, gelir ve istihdam açısından önemli katkılar sağlayacak hale getirilmesi hedeflenmektedir. Yaratıcı endüstriler alanında faaliyet gösteren girişimcilerin bölgeyi tercih etmeleri ve kullanımlarının devamlılığının sağlanması için altyapı imkanlarının artırılması ve hizmetlerin sürekliliği gerekmektedir. Projede yer alan tüm ortak kurumların katkısı ile 5 ülkede yaratıcılık merkezleri kurulacak ve bu merkez içerisinde gerçekleştirilecek faaliyetler dizini ortaya çıkarılacaktır. Yapılacak faaliyetler 5 ülkedeki tüm yaratıcı endüstri katılımcılarını bir araya getirerek etkileşimli bir ağ oluşmasını sağlayacaktır.

Şu an, projenin başlatılması için ilk faaliyetimiz olan başlangıç toplantısını yapmaktayız. Toplantı esnasında yapılan sunum ve tartışmalar ile ortaklar birbirini daha yakından tanımış, ortak çalışma grupları kurulmuş, ilk 6 aylık faaliyet dönemi detaylı planlanmış ve Ulusal & Avrupa Birliği mevzuatlarına uygun olarak projelerin yürütülmesi konuları ele alınmıştır.

 

Önümüzdeki aylarda uzmanlar ile birlikte saha çalışmaları başlatılacaktır. Projenin ilk yılı sonunda Crea Centers Çekmeköy’ün açılması, 2. Yıl içerisinde de merkezin faaliyete geçmesi planlanmaktadır.

 

 

2019 yerel seçimleri öncesinde planlanan ve söz verilen projelerden birini daha hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadığını ifade eden Çekmeköy Belediye Başkanımız Ahmet Poyraz, “Bu merkezde yazarlar, mimarlar, tasarımcılar, reklamcılar, müzisyenler gibi fikirlerini ürüne dönüştüren kişilere ofis ve paylaşım alanı imkanları sunulacak. İstanbul’da bu sektöre baktığımızda istihdam alanlarının Avrupa yakasında olduğunu görüyoruz. Bu merkezle Anadolu yakasında da bu sektörde hizmet veren bir merkez üssü kurmayı ve bölgemizi bu açıdan hareketlendirmeyi hedefliyoruz. Bu projenin sadece Çekmeköy ve komşu ilçelerimizi değil Karadeniz’e kıyısı olan ve ekonomik faaliyetlerinde yaratıcı ekonominin çok yer tutmadığı diğer ortaklarımıza da büyük bir hareketlilik getireceğini düşünüyorum. Aynı anda Romanya, Ukrayna, Yunanistan ve Bulgaristan’da bizim takım liderliğimizde kurulacak merkezlerle sürekli iletişim halinde olacağız. Orada faaliyet gösteren kişilerle bizim merkezimizde çalışacak arkadaşlarımız birbirleriyle fikir alışverişinde bulunacak, hem kendi ürünlerini tanıtma fırsatı hem de kolektif çalışma fırsatı elde edecekler,” dedi.

 

 

 

Güncelleme Tarihi : 29 Ocak 2021 Cuma

Lütfen telefonunuzu dik konuma getirin.