Çekmeköy Belediyesi Seri Nokta

Zabıta Müdürlüğü Müdürlük Faaliyetleri

SAGLIK ILE ILGILI GÖREVLER

1593 Sayili Umumi Hifzissiha Kanunu, 5179 sayili Gidalarin Üretimi, Tüketimi ve Denetlenmesine Dair Kanun, Gida Maddeleri Tüzügü, Türk Kodeksi, Belediye Zabita Yönetmeligi hükümlerine göre,
- Ilçemizde faaliyet gösteren, gida maddesi satan, bakkal, lokanta, kahvehane ve dinlenme tesisleri periyodik olarak kontrol edilmektedir.
3285 sayili Hayvan Saglik Zabitasi Kanunu, 5179 sayili Gidalarin Üretimi, Tüketimi ve Denetlenmesine Dair Kanun, 5199 sayili Hayvanlari Koruma Kanunu, Gida Maddeleri Tüzügü, Türk Gida Kodeksi, Belediye Zabita Yönetmeligi çerçevesinde çalismalar koordinasyon içerisinde sürdürülmekte olup;
1- Hayvan sevk ve nakillerinde mense sahadetnameleri kontrol edilir.
2- Sahipsiz ve basibos hayvanlar Saglik Isleri Müdürlügü personelleriyle koordineli bir sekilde toplanarak kontrol edilmesi ve sahipli hayvanlarin salinmamasi konusunda çalisma yapilir..
3- Kaymakamlik Makami oluru ile olusturulan Es Zamanli Gida Denetim Komisyonunda görevlendirilen Zabita personelleriyle Et ve Et Ürünleri vb. gida maddesi satan isyerlerinin kontrolü ve hayvansal kökenli gida maddelerinin denetlenmesi periyodik olarak yapilir.
4- Ilçe Kaymakami baskanliginda olusturulan Kurban Komisyonu tarafindan belirlenen Kurban Satis ve Kesim yerlerinde gerekli kontrol ve denetimler yapilir.
5- Bölge içerisindeki ahir, çiftlik ve isletmelerin kontrolleri yapilir.
6- 5199 sayili Hayvanlari Koruma Kanunu hükümlerine uygunluk saglanmasi için hayvan sahipleri bilgilendirilerek gerekli kontroller yapilir.

IMAR MÜDÜRLÜGÜ ILE KOORDINASYON

3194 sayili Imar Kanunu, Belediye Zabita Yönetmeligi ve Belediye Zabitasi Yönetmeligi hükümlerince belediye sinirlar içerisinde bulunan alanlarda Imar Mevzuatina Aykiri ve Kaçak Yapilasma ile ilgili denetimler Imar Müdürlügü ile koordinasyon içinde günlük sürdürülmektedir.
Mevcut insaat alanlarinda alinmasi gereken tedbirler, ruhsat künyeleri-tabelalar- sehircilik, görünüm, estetik, baskasina ait parselin isgali, tehlikeli yapi, ruhsatsiz takviyeler kontrol edilir.

FEN ISLERI MÜDÜRLÜGÜ ILE KOORDINASYON

Ilçemiz sinirlari içerisinde bulunan alanlarda yapilan, altyapi, yol, çevre düzenlemesi vb. çalismalarda koordinasyon saglanir.
1- Asfaltlama ve diger çalisma yapilan konularda cadde ve sokaklarda trafik ve çalisma bölgesinin güvenligi saglanir.
2- IGDAS-Dogalgaz Hatti / ISKI-Sehir suyu sebekesi hatti kazi çalismalari günlük olarak kontrol edilir, gerekli güvenlik önlemlerinin alinmasi ve kazi sonucu çikan hafriyatlarin ruhsatli döküm sahalarina nakledilmesi saglanir.
3-Kis mevsiminde hava muhalefeti nedeniyle yasanan kar, yagmur, v.b. gibi olumsuzluklarin giderilmesi için müsterek çalisma yapilir.TEMIZLIK ISLERI MÜDÜRLÜGÜ ILE KOORDINASYON

1- Sahada çevre ve görüntü kirliligi  olusturan unsurlarin tespiti halinde olumsuzluklarin giderilmesi için müsterek çalisma yapilmaktadir.
2- Çöp ev tespiti halinde müsterek çalisma yapilir.
3- Gürültü kirliligi tespiti halinde müsterek çalisma yapilir.

YAZI ISLERI MÜDÜRLÜGÜ ILE KOORDINASYON

1- Yazi isleri Müdürlügünden gelen Encümen Kararlarinin tebligi yapilir.
2- Meclis Toplantilari için Belediye Meclis Üyelerine tebligat yapilir.
3- Meclis Toplantilarinda alinan kararlar Belediye ilan panosunda ilan edilir.
4- Müdürlügümüze havale edilen evraklar resmi yazisma kurallari çerçevesinde zamaninda sonuçlandirilir.

RUHSAT DENETIM MÜDÜRLÜGÜ ILE KOORDINASYON

Ilçemizde sinirlari içerisinde bulunan isyerlerinin ruhsatlandirilmasi için gerekli tebligatlar yapilir.
Ruhsat Komisyonu ile birlikte ruhsatlandirma asamasinda olan isyerleri sihhi ve fenni yönden kontrol edilir.
Isyeri Denetimleri
-Müdürlügümüz, Belediye sinirlari içerisinde faaliyet yürüten Lokanta, Firin, Kasap, Internet Kafe, Okul Kantinleri, Toplu Yemek Üretim Yerleri, Unlu Mamuller, Kuaför, Market, Kirtasiye, Büfe v.b. tüm isyerlerini düzenli olarak denetlemektedir.
- Ortak Denetim Komisyonlari ve Ekiplerimiz tarafindan , Insanlarin tek tek veya toplu olarak eglenmesi, dinlenmesi veya konaklamasi için açilan otel, pansiyon, ve benzeri konaklama yerleri; birahane, içkili lokanta ve benzeri içkili yerler; sinema, kahvehane ve kiraathaneler; kumar ve kazanç kasti olmamak sartiyla adi ne olursa olsun bilgi ve maharet artirici veya zekâ gelistirici nitelikteki elektronik oyun alet ve makinelerinin, video ve televizyon oyunlarinin içerisinde bulundugu elektronik oyun yerleri; internet salonlari ve benzeri yerlerin daha güvenli ve saglikli olmasi için özenle denetimler yapilmaktadir.SOSYAL YARDIM MÜDÜRLÜGÜ

-Asiri yagis, su baskini vb. durumlarinda zarar gören vatandaslarimizin mesken ve isyerlerinde Tespit Tutanagi tanzim edilerek Sosyal Yardim Isleri Müdürlügüne gönderilir.
-Belediyemiz sinirlari içerisinde ikamet edip askerlik hizmetini yapmakta olanlarin es ve çocuklari ile bakmakla yükümlü bulunduklari kisilere 4109 sy. yasa geregi yapilacak Asker Ailesi Yardimi için durum sorusturmasi yapilip Sosyal Yardim Isleri Müdürlügüne gönderilir.

ILÇE EMNIYET MÜDÜRLÜGÜ ILE KOORDINASYON

-Ilçe Kaymakamlik Baskanliginca olusturulan Tütün Denetim Komisyonunda görevlendirilen Müdürlügümüz Zabita Personelleri ile 4207 sayili Tütün Ürünlerinin Zararlarinin Önlenmesi ve Kontrolü Hakkindaki Kanun geregi isyerlerinde gerekli kontrol ve denetimler yapilip sigara içildiginin tespiti halinde gerekli yasal islem yapilmaktadir.
- Ilçe Kaymakamlik Baskanliginca olusturulan Mobil Huzur ve Mobil Park ekiplerinde görevlendirilen Zabita Personelleri ile Dilencilik, Sarhosluk, Rahatsiz etme v.b. gibi durumlarda Kabahatler Kanununun 33. 35. ve 37. Maddeleri geregi yasal islem yapilir.TÜKETICININ KORUNMASI KANUNU UYGULAMASI

6502 Sayili Tüketicinin Korunmasi Hakkinda Kanun çerçevesinde ekiplerimizce çalismalarimiz sürdürülmektedir.

ISYERI ÇALISMA SAATLERI

5393 sayili Belediye Kanununun 34. maddesi (h) fikrasi geregince (Il genelinde bütünlük saglanmasi için Istanbul Büyüksehir Belediyesi Belediye Encümeninin kararlari da dikkate alinarak) Belediye Encümen Kararinda belirtilen açma ve kapama saatlerine uygunluk saglanmasi kontrol edilmektedir.

SEMT PAZARI

-Ilçemiz sinirlarinda kurulan semt pazarlarinin isleyisleri Pazar Yerleri Hakkinda Yönetmelik çerçevesinde düzenlenmektedir.
-Vergi mükellefiyeti, Esnaf Odasi Faaliyet Belgeleri kontrol edilerek kayitli ekonomiye kazandirma, T.K.B. ücreti ve isgal harci alinarak Belediye Gelirlerinin arttirilmasi, önlük, saglik belgesi, evsaf uygunlugu, ambalajli satis, etiket, fiyat listeleri, ölçü tarti aletlerinin kontrolü ile sihhi yönden uygunluk saglanmakta ve tüketici haklari korunmaktadir.SEYYAR SATICILAR

Usulsüz yer isgalleri yapilmasi trafik akisinin engellenmesi, sattiklari mamullerin saglikli olup olmadiginin denetlenememesi, haksiz rekabete neden olunmasi ile ilçede ekonomi ve ticaretin gelismesini engelleyen seyyar saticilikla etkin sekilde mücadele edilerek; 5326 Sayili Kabahatler Kanununa istinaden yasal islem yapilmaktadir.BELEDIYE MÜLKLERININ KORUNMASI

3091 sayili Tasinmaz Mal Zilyetligine Yapilan Tecavüzlerin Önlenmesi Hakkinda Kanun, 775 sayili Gecekondu Kanunu ve Belediye Zabita Personel Yönetmeligi hükümleri çerçevesinde denetimler sürekli olarak devam etmektedir.

775 SAYILI GECEKONDU KANUNU UYGULAMASI

Kamu mülkü niteliginde bulunan arsa ve arazilerin isgal edilmesi engellenerek 775 sy. Gecekondu Kanununa aykiri insaat faaliyetleri ve isgaller in tespiti halinde gerekli yasal islemler yapilir.RESMI BAYRAM ve TÖRENLER

Resmi Bayramlar, Törenler ve etkinliklerde gerekli tören görevleri yerine getirilip trafik önlemleri alinir.ZABITA HAFTASI

Zabita Haftasi kapsaminda, Çekmeköy halkiyla sorunlarin çözümü için el ele verilmis,  halkimizin dogru bilgilendirilmesi ve faaliyetlerimizi tanimasi maksadiyla Zabita faaliyetlerini yansitan afislerimiz ilçemizin çesitli yerlerinde bulunan billboardlara, kamu kurum ve kuruluslarimiza, tanitici afisler seklinde asilmistir.GÜVENLIK AMIRLIGI

Çekmeköy Zabita Müdürü ve Ekipler Amirine bagli olarak, 1 Güvenlik Amiri89 Özel Güvenlik Personeli olmak üzere 90 Personeli ile hizmet yürüten Güvenlik Amirligimiz, 7 gün 24 saat, 3 vardiya çalisma sistemi ile 15 noktada görev yapmaktadir. Görev alanlari, kurulan kamera cihazlariyla izlenerek, nöbet noktalari, müstemilatlar ve görev yapan personel sürekli kontrol edilmektedir. 
 
Güvenlik Amirligi görev noktalari söyledir; Çekmeköy Belediye Baskanligi Merkez Binasi, Tasdelen Ek Hizmet Binasi, Tasdelen Turgut Özal Kültür Merkezi, Çekmeköy Yunus Emre Bilgi Evi, Çekmeköy Doga Park, Alemdag Spor Tesisleri, Tasdelen Adnan Menderes Kültür Merkezi, Tasdelen Kademe, Ömerli Ek Hizmet Binasi, Ömerli Geçici Hayvan Bakim Merkezi, Ömerli Kültür Merkezi, Ömerli Görsel Sanatlar ve Spor Tesisi, Alemdag Mesire Alani,  Çekmeköy Nikah Sarayi, Tasdelen Cemal Güngör Parki Çekmeköy Belediye Baskanligi, Ek Hizmet Binalari ve Kültür Merkezlerine gündelik islemlerini yapmak için gelen mükellefler, ilgili birimlere yönlendirilmistir. Belediye binamizin ve hizmet birimlerinin güvenligi, güvenlik personeli tarafindan büyük bir dikkat ve sorumluluk anlayisiyla takip edilmistir.

Dökümanlar