Çekmeköy Belediyesi Seri Nokta

15 Temmuz Şehitler Alanı, Merkez mahallesi Şile otobanı üzerinde yer alan, planda yeşil alan lejantına işli 1600 m² büyüklüğünde alan içerisinde tasarlanmış, kuzeyinde Aktürk Rapsodi Evleri, güneyinde ise Şile otobanı ile sınırlıdır.

15 Temmuz Şehitler Alanı

Adres Bilgisi

Merkez Mahallesi
  • Proje Yılı

    15 Temmuz Şehitler Alanı 2022 Yılı Yılı'nda Başlanmıştır.
Proje Konuları
Proje Hedef Kitle

15 Temmuz Şehitler Alanı

Proje Finansmanı: Öz Kaynak

15 Temmuz Şehitler Alanı, Merkez mahallesi Şile otobanı üzerinde yer alan, planda yeşil alan lejantına işli 1600 m² büyüklüğünde alan içerisinde tasarlanmış, kuzeyinde Aktürk Rapsodi Evleri, güneyinde ise Şile otobanı ile sınırlıdır. Alan içerisinde mevcutta 15 Temmuz Şehitleri için dikilen ağaçlar ve şehit isimlerinin bulunduğu tabela bulunmaktadır.

Alanın imalatı 2022 yılında tamamlanmış, halihazırdaki refüj kullanımı korunup ek olarak tören alanı fonksiyonu eklenmiştir. Tören Alanı girişi sağında 15 Temmuz figürü, solunda ise Çekmeköy figürü ziyaretçileri karşılamaktadır.  Alan daire şeklinde, plan görünümü hilal formunu yansıtacak şekilde tasarlanıp bitkilendirilmiştir. Topoğrafyanın durumundan dolayı teraslama çözümü benimsenmiş, ana tören alanına ulaşım merdivenler ile sağlanmıştır. En üst kotta yer alan ana tören alanı(160 m²) 80-100 kişi kapasitesinde olup, 15 Temmuz Şehitler Anıtını da içerisinde bulundurmaktadır. Anıt, alanın en hakim noktasında 80 cm granit kaide üzerine konumlandırılmış ve 7.5 m yüksekliğindedir. Anıt tasarımında ay ve yıldız figürleri tercih edilmiş, yıldız figürünün üzerine 15 Temmuz Şehitlerinin isimleri işlenmiştir. Anıtın sağ ve sol yanında 2 şer adet 9 m yüksekliğinde 4 adet bayrak direği, bayrak direklerinin yanlarında ise “Tek Millet, Tek Bayrak, Tek Vatan, Tek Devlet” sloganları ve resmi 15 Temmuz logoları ziyaretçileri karşılamaktadır. Ayrıca ana tören alanında ziyaretçi kullanımı için oturma alanları, yeşil alanlar, çiçek tarhları ve çöp kovaları bulunmaktadır. 1600 m2'lik proje alanının 470 m2'lik kısmı sert zemin, geri kalan yeşil alan ve bitkilerden oluşmaktadır. Alanda 16 adet selvi ağacı, 5 adet erik ağacı, 10 adet mazı ağacı, 6 adet şimşir, 200 adet taflan, 1800 adet gül, 1920 adet mevsimlik çiçek ve 400 adet muhtelif çalı kullanılarak bitkilendirilmiştir. Bitkilerin daha sağlıklı büyüyüp yaşamlarını devam ettirebilmeleri için alana otomatik sulama sistemi kurulmuştur.

 

Dökümanlar
Diğer Projeler
#NeGüzelsinÇekmeköy

Mobil Uygulamalarımız

Çekmeköy Belediyesi Android Uygulaması Çekmeköy Belediyesi IOS Uygulaması