Çekmeköy Belediyesi Seri Nokta

Çekmeköy Belediyesine bağlı Müdürlükler tarafından desteklenen 2014 tarihinde gönüllülük esasına dayanarak Destek Hizmetleri Müdürlüğü tarafından kurulmuştur.

ÇEKUT (ÇEKMEKÖY Arama Kurtarma)

Proje Konuları
Proje Etiketleri
Proje Hedef Kitle

ÇEKUT (ÇEKMEKÖY Arama Kurtarma)

Proje Başlangıç Tarihi : 2014

Proje Bitiş Tarihi          : Devam ediyor

Proje Finansmanı        : Öz kaynak

Ortaklar                        : AFAD

Sponsorlar                   : 

Çekmeköy Belediyesine bağlı Müdürlükler tarafından desteklenen 2014 tarihinde gönüllülük esasına dayanarak Destek Hizmetleri Müdürlüğü tarafından kurulmuştur.2019 tarihinde Destek Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde bulunana Sivil Savunma Birimi tarafından yeniden yapılandırılmaya gidilerek revize edilen ÇEKUT ekibi 13 kişilik profesyonel ekiple olası afet durumlarında gönüllü olarak hizmet vermeye hazır halde bulunmaktadır.

Çekmeköy Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi ÇEKUT, ilçedeki okul, site ve mahallelerde Temel Afet Bilinci eğitimleri ile vatandaşlara afet öncesi, afet esnasında ve afet sonrasında ne yapılması gerektiği ile alakalı eğitimler veriyor.  

  • Ekibimiz, 30.10.2020 tarihinde oluşan İzmir depremi sonrasında, saat:17.30 sularında İstanbul Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından gelen talep ile hazırlıklara başlayıp, saat:19:30’ da İstanbul ilinden çıkış yapılıp, saat 01:00 sularında İzmir’e giriş yapılmıştır. İzmir Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünün kampüsünde konuşlanma sağlandıktan sonra, giriş kaydı yapılıp, 31 Ekim 02:00 sularında, İzmir ili, Bayraklı ilçesinde bulunan Ziya Bey apartmanı enkazında, dönüşümlü olarak enkaz dışında ki çalışmalarımız başlamıştır. Saat 07:00’da dönüşümlü çalışma sisteminden çıkıp, tüm ekibin katılımı ile çalışmalar sürdürülmüştür. Saat:22:00 da çalışmaya ara verilmiştir. 01.11.2020 saat:09.00 da çalışmalara tekrar başlanmıştır. Enkaz üzerinde çalışmalar devam edilmiş daha sonrasında enkaz altında sıkışmış olan 5 araç çıkarılmış ve araç içinde canlı olup olmadığı kontrol edilmiştir. Saat:22.00 da çalışmalara ara verilmiştir. 2 Kasım saat:09:00 da çalışmalara tekrar başlanmıştır. Dönüşümlü şekilde çalışma sağlanıp, 05:00’da çalışmaya ara verilmiştir. 3 Kasım tarihinde saat 20:00 da başlatılan arama kurtarma çalışmalarına, 04:00’ da enkaz içinden çıkarılan son kişi ile enkaz üzerindeki arama kurtarma çalışmalarımız sonlandırılmıştır.05:00 sularında kriz masası koordinasyon müdürüne bilgi verilmiş olup kendisinin yönlendirmesiyle İzmir İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünden alınan çıkış yazısıyla görevimiz sonlandırılmıştır.
Dökümanlar
Diğer Projeler