Çekmeköy Belediyesi Seri Nokta

Elektrikli ve Elektronik Eşya; Çalışması için elektrik akımına veya elektromanyetik alana bağımlı olan eşyalar elektrikli ve elektronik eşya (eee) olarak tanımlanır.

Okullar Arası Elektronik Atık Toplama

Proje Konuları
Proje Etiketleri
Proje Hedef Kitle

Okullar Arası Elektronik Atık Toplama

Elektrikli ve Elektronik Eşya; Çalışması için elektrik akımına veya elektromanyetik alana bağımlı olan eşyalar elektrikli ve elektronik eşya (eee) olarak tanımlanır.

Atık elektrikli ve elektronik eşya (E-Atık); Elektrikli ve elektronik eşyaların kullanım ömrü dolduğu andaki bütün bileşenlerini, unsurlarını ve ihtiva ettiği sarf malzemelerini bulunduran atıklar olarak tanımlanmaktadır.

Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Kontrolü Yönetmeliği madde 15’te elektronik atıklar 6 kategoride incelenmektedir. Yarışma kapsamındaki elektronik atıklar aşağıda belirtilmektedir;

Televizyon ve Monitörler

Bilişim ve telekomünikasyon ve tüketici ekipmanları
Aydınlatma ekipmanları
Küçük ev aletleri, elektrikli ve elektronik aletler, oyuncaklar, spor ve eğlence ekipmanları, izleme ve kontrol aletleri
Yarışma Detayı ve Değerlendirme Kriterleri

  • Belediye tarafından yarışma kapsamında ilçede bulunan okullara gerekli bilgilendirmeler yapılacak, eksiklik olması halinde okullara toplama kutularının temini sağlanacaktır.
  • Okullarda biriken elektronik atıklar, Belediye görevlilerince ayrı olarak tartılarak kayıt altına alınacaktır. Her okulun kaç kilogram atık topladığı ile ilgili bilgi yarışma sonunda Belediye tarafından AGİD ve EXITCOM ile paylaşılacaktır.
  • Toplanan atıklar Belediye tarafından en geç yarışma bitiş süresi olan 18 Mayıs 2018 Cuma mesai bitimine kadar teslim alınacaktır. Bu tarihten sonra gelen atıklar yarışma kapsamında değerlendirilmeye alınmayacaktır.
  • Belediye tarafından toplanan atıklar AGİD organizasyonunda EXITCOM tarafından teslim alınarak, EXITCOM tesisinde bertaraf/geri kazanım işlemleri yaptırılacaktır.
  • Toplanan atıklar içerisinde elektronik atık sınıfına girmeyen malzemeler değerlendirmeye alınmayacaktır.
  • Yarışma kapsamında 100 kg elektronik atık toplayan her okula 5 top (1 koli) A4 kağıt, 1000 kg atık toplayan okul ise çok fonksiyonlu yazıcı ile ödüllendirilecektir. Toplanan atık miktarı 1.000 kg olan okul dilerse çok fonksiyonlu yazıcı yerine her 100 kg başına A4 kağıt seçeneğini kullanabilir.
  • Yarışma sonucundaki tüm hediyeler EXITCOM tarafından karşılanacak olup, AGİD 5. ve 6. kategorilerdeki atıkların toplama miktarları doğrultusunda ilgili kategorideki ödüllerin bedelini EXITCOM a ödeyecektir.
  • Belediye toplama tutanakları doğrultusunda okulların kazandığı ödüller, Çekmeköy Belediyesi tarafından düzenlenecek etkinlik programı içerisinde okullara sunulacak olup; gerek görülmesi halinde çok atık toplayan ilk üç okula çevre haftası etkinliklerinde teşekkür sertifikası sunulacaktır.

Ayrıntılı Bilgi için;

Çekmeköy Belediye Başkanlığı – Temizlik İşleri Müdürlüğü
Tel:0216 429 12 51 Dahili:138
Exitcom Recycling - Esra SATIR
AGİD – Elif KARA

Dökümanlar
Diğer Projeler